Vishay/Dale CMF551M6500FKR6
CMF551M6500FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M6500FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M6500FKR6.pdf
Availability of CMF551M6500FKR6
QUANTITY
CMF551M6500FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M6500FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M6500FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M6500FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M6500FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M6500FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M6500FKR6
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 470MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 38MM D 28.8MMH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf