Vishay/Dale CMF551M6900FKRE
CMF551M6900FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M6900FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M6900FKRE.pdf
Availability of CMF551M6900FKRE
QUANTITY
CMF551M6900FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M6900FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551M6900FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M6900FKRE
Related LinksCMF551M, CMF551M6900FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M6900FKRE Details Description
Related parts for CMF551M6900FKRE
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA 500PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 200 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf