Vishay/Dale CMF551M7000FHR6
CMF551M7000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M7000FHR6
Brief Description
RES 1.7M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M7000FHR6.pdf
Availability of CMF551M7000FHR6
QUANTITY
CMF551M7000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M7000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M7000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M7000FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M7000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M7000FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M7000FHR6
THERM PAD TO-220 W/ADH .009" SP9 datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 250MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 60W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
A5IIE SMP DRV SNG/3PHS 200-240V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH SMT datasheet.pdf