Vishay/Dale CMF551M8000JKR6
CMF551M8000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M8000JKR6
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M8000JKR6.pdf
Availability of CMF551M8000JKR6
QUANTITY
CMF551M8000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M8000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M8000JKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M8000JKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M8000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M8000JKR6 Details Description
Related parts for CMF551M8000JKR6
CAP TRIMMER 3-10PF 50V SMD datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 650MA 190 MOHM TH datasheet.pdf
COVER W-A-R 6KITTH datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf