Vishay/Dale CMF551M8200FHR6
CMF551M8200FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M8200FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M8200FHR6.pdf
Availability of CMF551M8200FHR6
QUANTITY
CMF551M8200FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M8200FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M8200FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M8200FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M8200FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M8200FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M8200FHR6
THERM NTC 10K OHMS 0402 datasheet.pdf
IC LATCH/DCODER 4BIT 4-16 24-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 1 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 880MA 450 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10G BASE-T datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT NI datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW JACKS A174 datasheet.pdf