Vishay/Dale CMF551M9100FKR6
CMF551M9100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M9100FKR6
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M9100FKR6.pdf
Availability of CMF551M9100FKR6
QUANTITY
CMF551M9100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M9100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M9100FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M9100FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M9100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M9100FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M9100FKR6
IC SW DUAL ANLG HS PREC 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 14.75X12.88" datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 39POS datasheet.pdf
#8 SIZE TWIN TRI-AX CABL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
220000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf