Vishay/Dale CMF551M9100FKR6
CMF551M9100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M9100FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M9100FKR6.pdf
Availability of CMF551M9100FKR6
QUANTITY
CMF551M9100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M9100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M9100FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M9100FKR6
Related LinksCMF551M, CMF551M9100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M9100FKR6 Details Description
Related parts for CMF551M9100FKR6
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 4X24" datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET QFN 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL COVER BK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf