Vishay/Dale CMF551R0000FKRE70
CMF551R0000FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000FKRE70
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000FKRE70.pdf
Availability of CMF551R0000FKRE70
QUANTITY
CMF551R0000FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000FKRE70
Related LinksCMF551R0, CMF551R0000FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000FKRE70 Details Description
Related parts for CMF551R0000FKRE70
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 24TSSOP datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 24POS R/A AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 8x1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.35A 130 MOHM datasheet.pdf