Vishay/Dale CMF551R0000JKR6
CMF551R0000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000JKR6
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000JKR6.pdf
Availability of CMF551R0000JKR6
QUANTITY
CMF551R0000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000JKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000JKR6
Related LinksCMF551R, CMF551R0000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000JKR6 Details Description
Related parts for CMF551R0000JKR6
CORD .025" SQ PIN RECEPT 6" RED datasheet.pdf
OPTOCOUPLER MODULE 8-SMD GW datasheet.pdf
RES 205 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 13A LEVER datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 09CKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD VT SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf