Vishay/Dale CMF551R2700FKBF
CMF551R2700FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R2700FKBF
Brief Description
RES 1.27 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R2700FKBF.pdf
Availability of CMF551R2700FKBF
QUANTITY
CMF551R2700FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R2700FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551R2700FKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)