Vishay/Dale CMF551R5000GKBF
CMF551R5000GKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R5000GKBF
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R5000GKBF.pdf
Availability of CMF551R5000GKBF
QUANTITY
CMF551R5000GKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R5000GKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551R5000GKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R5000GKBF
Related LinksCMF551R, CMF551R5000GKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R5000GKBF Details Description
Related parts for CMF551R5000GKBF
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
THYRISTOR 40A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-6" BLACK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
21.59MM X 7.62MM 1=25/PK datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf