Vishay/Dale CMF551R5000JKBF
CMF551R5000JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R5000JKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R5000JKBF.pdf
Availability of CMF551R5000JKBF
QUANTITY
CMF551R5000JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R5000JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551R5000JKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R5000JKBF
Related LinksCMF551R, CMF551R5000JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R5000JKBF Details Description
Related parts for CMF551R5000JKBF
MALE CONTACT datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
ANTENNA DIPOLE 2.25 TO 2.65 GHZ datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 12.7X50.8MM 100/PK datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 64POS datasheet.pdf