Vishay/Dale CMF551R6700FKR6
CMF551R6700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R6700FKR6
Brief Description
RES 1.67 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R6700FKR6.pdf
Availability of CMF551R6700FKR6
QUANTITY
CMF551R6700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R6700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551R6700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.67
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R6700FKR6
Related LinksCMF551R, CMF551R6700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R6700FKR6 Details Description
Related parts for CMF551R6700FKR6
SENSOR 1PSID MV DUAL datasheet.pdf
IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 22-30AWG GOLD datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502A datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf