Vishay/Dale CMF551R8200FKEA
CMF551R8200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R8200FKEA
Brief Description
RES 1.82 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R8200FKEA.pdf
Availability of CMF551R8200FKEA
QUANTITY
CMF551R8200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R8200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF551R8200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R8200FKEA
Related LinksCMF551R, CMF551R8200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R8200FKEA Details Description
Related parts for CMF551R8200FKEA
CONN HEADER MALE 160POS STR datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf