Vishay/Dale CMF551R8200FKRE
CMF551R8200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R8200FKRE
Brief Description
RES 1.82 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R8200FKRE.pdf
Availability of CMF551R8200FKRE
QUANTITY
CMF551R8200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R8200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551R8200FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R8200FKRE
Related LinksCMF551R, CMF551R8200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R8200FKRE Details Description
Related parts for CMF551R8200FKRE
TRANS PREBIAS NPN 300MW SPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/OCAP 18CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf