Vishay/Dale CMF55200K00FHEK
CMF55200K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55200K00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55200K00FHEK.pdf
Availability of CMF55200K00FHEK
QUANTITY
CMF55200K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55200K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55200K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55200K00FHEK
Related LinksCMF5520, CMF55200K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55200K00FHEK Details Description
Related parts for CMF55200K00FHEK
IC USB SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 200MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf