Vishay/Dale CMF5520K000CERE
CMF5520K000CERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520K000CERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520K000CERE.pdf
Availability of CMF5520K000CERE
QUANTITY
CMF5520K000CERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520K000CERE
Internal Part NumberEIS-CMF5520K000CERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520K000CERE
Related LinksCMF5520, CMF5520K000CERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520K000CERE Details Description
Related parts for CMF5520K000CERE
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3.6V 2/3 AA datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8SMD datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP09S/AE09M/CFP09S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
INNER PANEL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1MM T/H datasheet.pdf