Vishay/Dale CMF5520R000DHR6
CMF5520R000DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520R000DHR6
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520R000DHR6.pdf
Availability of CMF5520R000DHR6
QUANTITY
CMF5520R000DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520R000DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5520R000DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520R000DHR6
Related LinksCMF5520, CMF5520R000DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520R000DHR6 Details Description
Related parts for CMF5520R000DHR6
POT THUMBWHEEL 5K OHM LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MODULE ME 8MB SDRAM 2MB FLASH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf