Vishay/Dale CMF5520R000FHEB
CMF5520R000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520R000FHEB
Brief Description
RES 20.0 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520R000FHEB.pdf
Availability of CMF5520R000FHEB
QUANTITY
CMF5520R000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520R000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5520R000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520R000FHEB
Related LinksCMF5520, CMF5520R000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520R000FHEB Details Description
Related parts for CMF5520R000FHEB
FIXED IND 150UH 2.6A 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
BOARD DEMO L6208Q MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.118 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf