Vishay/Dale CMF5520R000FKEB
CMF5520R000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520R000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520R000FKEB.pdf
Availability of CMF5520R000FKEB
QUANTITY
CMF5520R000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520R000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5520R000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520R000FKEB
Related LinksCMF5520, CMF5520R000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520R000FKEB Details Description
Related parts for CMF5520R000FKEB
IC DAC DUAL V-OUT 13BIT 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 117MA 12.1 OHM datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
DIODE GP 200V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf