Vishay/Dale CMF55215K00FKRE70
CMF55215K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55215K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55215K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55215K00FKRE70
QUANTITY
CMF55215K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55215K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55215K00FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55215K00FKRE70
Related LinksCMF55215, CMF55215K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55215K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55215K00FKRE70
IC FPGA 352 I/O 560MBGA datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MODULE PIP 6A 2.2V/5.5V 10SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD323F datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf