Vishay/Dale CMF5521K500FHEK
CMF5521K500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5521K500FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5521K500FHEK.pdf
Availability of CMF5521K500FHEK
QUANTITY
CMF5521K500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5521K500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5521K500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5521K500FHEK
Related LinksCMF5521, CMF5521K500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5521K500FHEK Details Description
Related parts for CMF5521K500FHEK
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 8POS CRIMP NATL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf