Vishay/Dale CMF5521K500FHEK
CMF5521K500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5521K500FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5521K500FHEK.pdf
Availability of CMF5521K500FHEK
QUANTITY
CMF5521K500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5521K500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5521K500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5521K500FHEK
Related LinksCMF5521, CMF5521K500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5521K500FHEK Details Description
Related parts for CMF5521K500FHEK
RES SMD 243K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
MONITR CONTINUOUS MULTI-MNT 120V datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 180D B datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf