Vishay/Dale CMF55237K00FEEK
CMF55237K00FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55237K00FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55237K00FEEK.pdf
Availability of CMF55237K00FEEK
QUANTITY
CMF55237K00FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55237K00FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55237K00FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55237K00FEEK
Related LinksCMF5523, CMF55237K00FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55237K00FEEK Details Description
Related parts for CMF55237K00FEEK
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 14 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf