Vishay/Dale CMF55237R00FHEA
CMF55237R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55237R00FHEA
Brief Description
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55237R00FHEA.pdf
Availability of CMF55237R00FHEA
QUANTITY
CMF55237R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55237R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55237R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55237R00FHEA
Related LinksCMF5523, CMF55237R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55237R00FHEA Details Description
Related parts for CMF55237R00FHEA
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 1005 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 4X3 datasheet.pdf
REAR CARRIER STRIP TRACK ASSEMBL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf