Vishay/Dale CMF55237R00FHEA
CMF55237R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55237R00FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55237R00FHEA.pdf
Availability of CMF55237R00FHEA
QUANTITY
CMF55237R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55237R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55237R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55237R00FHEA
Related LinksCMF5523, CMF55237R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55237R00FHEA Details Description
Related parts for CMF55237R00FHEA
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
IC REG CTLR AC/DC GEN3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf