Vishay/Dale CMF55240K00BER6
CMF55240K00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55240K00BER6
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55240K00BER6.pdf
Availability of CMF55240K00BER6
QUANTITY
CMF55240K00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55240K00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55240K00BER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55240K00BER6
Related LinksCMF5524, CMF55240K00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55240K00BER6 Details Description
Related parts for CMF55240K00BER6
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-7MWG 0.5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf