Vishay/Dale CMF55243R00FER3
CMF55243R00FER3 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55243R00FER3
Brief Description
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55243R00FER3.pdf
Availability of CMF55243R00FER3
QUANTITY
CMF55243R00FER3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55243R00FER3
Internal Part NumberEIS-CMF55243R00FER3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55243R00FER3
Related LinksCMF5524, CMF55243R00FER3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55243R00FER3 Details Description
Related parts for CMF55243R00FER3
RELAY OPTO AC/DC 40V 250MA 4SSOP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 150K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf