Vishay/Dale CMF55249K00FHRE
CMF55249K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249K00FHRE
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249K00FHRE.pdf
Availability of CMF55249K00FHRE
QUANTITY
CMF55249K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55249K00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249K00FHRE
Related LinksCMF5524, CMF55249K00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249K00FHRE Details Description
Related parts for CMF55249K00FHRE
CTRLR POWER SSR 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC HEX LEVEL SHIFTER 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 14AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .8MM TIN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf