Vishay/Dale CMF55249R00BHBF
CMF55249R00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249R00BHBF
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249R00BHBF.pdf
Availability of CMF55249R00BHBF
QUANTITY
CMF55249R00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249R00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55249R00BHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249R00BHBF
Related LinksCMF5524, CMF55249R00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249R00BHBF Details Description
Related parts for CMF55249R00BHBF
CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SEMI COVER FOR IDC CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE 5V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf