Vishay/Dale CMF5524K000JKR6
CMF5524K000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5524K000JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5524K000JKR6.pdf
Availability of CMF5524K000JKR6
QUANTITY
CMF5524K000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5524K000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5524K000JKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5524K000JKR6
Related LinksCMF5524, CMF5524K000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5524K000JKR6 Details Description
Related parts for CMF5524K000JKR6
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 3W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 40G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
LED COB 1202 3500K WW 80CRI SMD datasheet.pdf
ASSY, CAP, 4 POS, AMPSEAL 16, VO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf