Vishay/Dale CMF55255K00DHEK
CMF55255K00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55255K00DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55255K00DHEK.pdf
Availability of CMF55255K00DHEK
QUANTITY
CMF55255K00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55255K00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55255K00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55255K00DHEK
Related LinksCMF5525, CMF55255K00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55255K00DHEK Details Description
Related parts for CMF55255K00DHEK
RES ARRAY 13 RES 270K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE LED WHITE datasheet.pdf
CONN HOUSING CLUSTER BLOCK datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf