Vishay/Dale CMF55255K00DHRE
CMF55255K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55255K00DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55255K00DHRE.pdf
Availability of CMF55255K00DHRE
QUANTITY
CMF55255K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55255K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55255K00DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55255K00DHRE
Related LinksCMF5525, CMF55255K00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55255K00DHRE Details Description
Related parts for CMF55255K00DHRE
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
DRILL BIT FOR H-MOUNTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 125VAC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf