Vishay/Dale CMF55259K00BEEK
CMF55259K00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55259K00BEEK
Brief Description
RES 259K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55259K00BEEK.pdf
Availability of CMF55259K00BEEK
QUANTITY
CMF55259K00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55259K00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55259K00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)259k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55259K00BEEK
Related LinksCMF5525, CMF55259K00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55259K00BEEK Details Description
Related parts for CMF55259K00BEEK
IC 16BIT SRL CMOS A/D SMD 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf