Vishay/Dale CMF5525K000FKRE
CMF5525K000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525K000FKRE
Brief Description
RES 25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525K000FKRE.pdf
Availability of CMF5525K000FKRE
QUANTITY
CMF5525K000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525K000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5525K000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525K000FKRE
Related LinksCMF5525, CMF5525K000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525K000FKRE Details Description
Related parts for CMF5525K000FKRE
FIXED IND 1UH 600MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf