Vishay/Dale CMF5525K200BHRE
CMF5525K200BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525K200BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525K200BHRE.pdf
Availability of CMF5525K200BHRE
QUANTITY
CMF5525K200BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525K200BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5525K200BHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525K200BHRE
Related LinksCMF5525, CMF5525K200BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525K200BHRE Details Description
Related parts for CMF5525K200BHRE
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
LED MINI PANEL RED 4.3V REQ RES datasheet.pdf
HINGED COVER 2000MM LONG GRAY datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf