Vishay/Dale CMF5525K500BEEB70
CMF5525K500BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525K500BEEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525K500BEEB70.pdf
Availability of CMF5525K500BEEB70
QUANTITY
CMF5525K500BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525K500BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5525K500BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525K500BEEB70
Related LinksCMF5525K, CMF5525K500BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525K500BEEB70 Details Description
Related parts for CMF5525K500BEEB70
IDC CABLE - MKC14A/MC14F/MKC14A datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0606 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 4A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf