Vishay/Dale CMF5525R000BHRE
CMF5525R000BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525R000BHRE
Brief Description
RES 25 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525R000BHRE.pdf
Availability of CMF5525R000BHRE
QUANTITY
CMF5525R000BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525R000BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5525R000BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525R000BHRE
Related LinksCMF5525, CMF5525R000BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525R000BHRE Details Description
Related parts for CMF5525R000BHRE
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263-7 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
762 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf