Vishay/Dale CMF5525R500DEEK
CMF5525R500DEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525R500DEEK
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525R500DEEK.pdf
Availability of CMF5525R500DEEK
QUANTITY
CMF5525R500DEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525R500DEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5525R500DEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525R500DEEK
Related LinksCMF5525, CMF5525R500DEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525R500DEEK Details Description
Related parts for CMF5525R500DEEK
CONN RCPT .100" 34POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 SMD datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
BASE UNIT 115/230VAC datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf