Vishay/Dale CMF5525R500DHRE
CMF5525R500DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525R500DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525R500DHRE.pdf
Availability of CMF5525R500DHRE
QUANTITY
CMF5525R500DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525R500DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5525R500DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525R500DHRE
Related LinksCMF5525, CMF5525R500DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525R500DHRE Details Description
Related parts for CMF5525R500DHRE
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 220MA 620 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 11A D2PAK datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf