Vishay/Dale CMF55261K00BEEB
CMF55261K00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00BEEB
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00BEEB.pdf
Availability of CMF55261K00BEEB
QUANTITY
CMF55261K00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00BEEB
Related LinksCMF5526, CMF55261K00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00BEEB Details Description
Related parts for CMF55261K00BEEB
DIP CABLE - CDR40G/AE40G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED 1" DOME ORANGE 230VAC C1D2 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf