Vishay/Dale CMF55261K00DHBF
CMF55261K00DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00DHBF
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00DHBF.pdf
Availability of CMF55261K00DHBF
QUANTITY
CMF55261K00DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00DHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00DHBF
Related LinksCMF5526, CMF55261K00DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00DHBF Details Description
Related parts for CMF55261K00DHBF
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VER RECEP POWER BLADE datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC DAC STER 112DB 192KHZ 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 88.22 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf