Vishay/Dale CMF55261K00FEBF
CMF55261K00FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00FEBF
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00FEBF.pdf
Availability of CMF55261K00FEBF
QUANTITY
CMF55261K00FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00FEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00FEBF
Related LinksCMF5526, CMF55261K00FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00FEBF Details Description
Related parts for CMF55261K00FEBF
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 20W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 1.25A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf