Vishay/Dale CMF55261K00FHEA
CMF55261K00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00FHEA
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00FHEA.pdf
Availability of CMF55261K00FHEA
QUANTITY
CMF55261K00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00FHEA
Related LinksCMF5526, CMF55261K00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00FHEA Details Description
Related parts for CMF55261K00FHEA
LED 3MM 2-HI YELLOW/YELLOW PCMNT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LDVS MULTIPLE LIMIT SW GOLD datasheet.pdf
RACK SHELF datasheet.pdf
D4NL-1HFG-B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf