Vishay/Dale CMF5526K700BERE
CMF5526K700BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5526K700BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5526K700BERE.pdf
Availability of CMF5526K700BERE
QUANTITY
CMF5526K700BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5526K700BERE
Internal Part NumberEIS-CMF5526K700BERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)