Vishay/Dale CMF5526K700DHRE
CMF5526K700DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5526K700DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5526K700DHRE.pdf
Availability of CMF5526K700DHRE
QUANTITY
CMF5526K700DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5526K700DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5526K700DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5526K700DHRE
Related LinksCMF5526, CMF5526K700DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5526K700DHRE Details Description
Related parts for CMF5526K700DHRE
RES ARRAY 13 RES 12K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 167K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
POT 3 OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 70.656MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN 16POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 160A M/S 1219 datasheet.pdf