Vishay/Dale CMF5526K700FKRE
CMF5526K700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5526K700FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5526K700FKRE.pdf
Availability of CMF5526K700FKRE
QUANTITY
CMF5526K700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5526K700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5526K700FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5526K700FKRE
Related LinksCMF5526, CMF5526K700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5526K700FKRE Details Description
Related parts for CMF5526K700FKRE
SWITCH DIP FLUSH ACT 2POS SMD datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 14V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf