Vishay/Dale CMF55274K00FHBF
CMF55274K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55274K00FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55274K00FHBF.pdf
Availability of CMF55274K00FHBF
QUANTITY
CMF55274K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55274K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55274K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55274K00FHBF
Related LinksCMF5527, CMF55274K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55274K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55274K00FHBF
PTC RESETTABLE 130MA 63V RAD datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 100V SCREW datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 503 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAB 24 CAP PLUG CHAIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 300W datasheet.pdf