Vishay/Dale CMF55274R00BER6
CMF55274R00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55274R00BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55274R00BER6.pdf
Availability of CMF55274R00BER6
QUANTITY
CMF55274R00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55274R00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55274R00BER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55274R00BER6
Related LinksCMF5527, CMF55274R00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55274R00BER6 Details Description
Related parts for CMF55274R00BER6
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP5587 datasheet.pdf
Connector Socket 129 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 180MA 590 MOHM datasheet.pdf
MODEM RF XBEE-PRO 9.6K USB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TB RIS CLA FRONT/R datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf