Vishay/Dale CMF5527R000FKR6
CMF5527R000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527R000FKR6
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527R000FKR6.pdf
Availability of CMF5527R000FKR6
QUANTITY
CMF5527R000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527R000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5527R000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527R000FKR6
Related LinksCMF5527, CMF5527R000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527R000FKR6 Details Description
Related parts for CMF5527R000FKR6
RES 220 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 110A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
TOOL HANDLE CRIMP W/O DIE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf